Monday, 19 February 2018

2013 – 2014 Malülen Emeklilik Sorgulama

Sponsorlu Bağlantılar

2013 – 2014 Malülen Emeklilik Sorgulama,

Malülen emeklilik için, belirli bir sürenin üzerinde prim ödemesi gerçekleşmiş olmalıdır. En son eklenen kanuna göre belirlenen prim süresi tamamlanmış ve sağlık kurumlarından alınan raporlarca sigortalının çalışamayacağı belirtilmiş ise malulen emekli olunabilir. Malülen emekli olabilmek için, iş yerinde oluşan kazalar, işi ile oluşabilecek herhangi bir hastalık ve benzeri durumlardan dolayı en az %60 oranında iş yapamayacak durumda iş gücü kaybı yaşanması gibi durumlarda sağlık kurumlarına başvurarak rapor almanız gereklidir.

Alınan rapor ile malullüğünüzü belgeleyerek malulen emekli olabilirsiniz.   Raporunuzu nasıl teslim edeceğinizi bilmiyor iseniz; Malül olarak emekli olan kişinin ona en yakın olan SGK ya gerekli belgeler ile başvurması gerekli. Bu belgeler sizin sgk ya malüllüğünüzü ispatlayacak olan yukarıda yazmış olduğumuz belgelerdir.  Malulen emekli olabilmek için en az %60 oranında iş gücü kaybınız ve 1800 günden fazla prim ödemeniz olması gereklidir. Eğer bu şartlar bulunuyor ise malulen emekli olabilirsiniz.

Ayrıca malulen emekli olduğunuzda alacağınız ücret malullük derecenize göre değişmektedir. Bunun haricinde malulen emeklilik sorgulamak için sitemizde bulunan malulen emeklilik sorgulamabölümünü, ssk nın resmi sitesini veya ssk nın randevu telefon numarası olan “182” alo ssk yı arayak  sorgulayabilirsiniz. Konu hakkında diğer soru ve görüşlerinizi yorum bölümünden yazabilir ve sorularınızın hızlıca uzmanlarımız tarafından en doğru bilgi ile yanıtlanmasını sağlayabiliriz.

Bir önceki yazımız olan işkur 79 Bin Kamu Personel Alım ilanı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

2013 – 2014 Malülen Emeklilik Sorgulama

5 Yorum on “2013 – 2014 Malülen Emeklilik Sorgulama

 1. ERGİN KANCA diyor ki:

  kalp yetmezliği rahatsızlığım var : göz %20 kardiyoloji %50 hiper tansiyon %10 hastane raporu aldım 1820 günüm var halen sgk ödeniyor malulen emekli olmak için başvurdum emekli olabilirmiyim tahmini bana verilecek rapor oranı ne kalp oranım %27 hiç geçmemişti doktor %36 dedi bunda hakkımı yedi diye düşünüyorum normal şartlarda 3. aşamada hastayım bana yardımcı olursanız sevinirim.

 2. muhammet diyor ki:

  malulen olmak için iş yerine girdikten sonramı kazanılması gerekiyor ben küçük yaştan yüksek işitme sorunum var 2006 sigortalıyım

 3. Erdoğan diyor ki:

  Malulen emeklilik sisteminde yeni rapor mu isteniyor yoksa eski rapor geçerli mi ?_? TŞK

 4. Serkan diyor ki:

  Merhaba ; Annem 53 yaşında ,kronik şeker hastalığı ,nöropati ,göz tansiyonu,doğustan kalp zayıflık var anju oldu,böbrek bozukluguda var şekerden,utunkanlık var ve son oalrak ellerde duygu bozuklugu var hissetmiyor.
  Şimdi annemin toplamda 3 çoçuga var biri vefat etmiştir,geçmişte çalıştıgı isyerleri sigorta pirimii yatırmamış dolayısla 560 gün sigortalı gözüküyor 1975’te sigortalı olmuş annem malulen emekli olması için ne yapmamız gerekiyor..

 5. MAHSUM diyor ki:

  selam ben epilepsi ve şeker hastasıyım kurula girdim işgünü kaybetmemişsiniz diye yazı geldi anlayamadım

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir