Monday, 19 February 2018

Doğru Meslek Sahibi Nasıl Olabilirim

Sponsorlu Bağlantılar

Doğru Meslek Sahibi Nasıl Olabilirim,

Doğru Meslek Sahibi Nasıl Olabilirim

Madem bir kitap boyunca sizinle yol arkadaşlığı yapacağız, birbirimize karşı dürüst olalım: Gerçek benliğimize uygun kariyer hiçbir zaman çantada keklik olmayacak. Araya birçok zorluk, fi-nansal sorunlar ve başka öncelikler girecek.
Ama her şeyden önce bu yolculuk mangal gibi bir yürek istiyor.

Yıllar önce televizyonda yayımlanan bir filmde, başrol oyuncusu kadın, uzun süredir kendisini kurtaramadığı madde bağımlılığını tedavi etmeye karar verip, bir İdiniğe doğru yola çıkmıştı. Bu arada hemen ekleyelim; madde bağımlılığı, iyileşme oranı % 15 ile sınırlı bir illet. Klinik, hastalarını zorlu tedaviye hazırlamak için tedavi merkezine ulaşan yollara büyük billboard mesajları yerleştirmiş. Bu panolardan birine de kocaman bir “Mucizelere inanın!” yazmışlar.

Oyuncumuz, zorlu bir yıl sonrasında, bağımlılığını yenip evine dönerken aynı panonun arka t ar afini da okuma firsatı yakalıyordu: “Siz Bir Mucizesiniz.”
Evet, mucize aslında bizim içimizde…
Ortak bir öğretmen arkadaşımız geçenlerde, kendisine ve emeğine daha fazla değer verileceğini bildiği bir okulu, popüler olan bir başkasına tercih ettiğini anlatıyordu. Yaptığı seçimden memnun kalmıştı, çünkü kendini iyi tanıyordu ve hangi oltamda ne bulacağım doğru tahmin etmişti. Hangi okulun kendine daha uygun olacağını bilgelikle öngörmüştü.
Bu kitabın büyük bölümü yeni bir iş ararken neleri doğru yapmanız gerektiğine odaklanacak, ama bu denklemin aslında iki temel bilinmezi vardır. Başarılı olacağınız işi bulmak için, iş arama yöntemlerini iyi bilmeniz kadar, doğru işi aramanız da önemli. Doğru iş, yeteneklerinize ve ilginize uyan iş demektir.

Belki de doğru iş bulmamn en fazla göz ardı edilen parçası bu. Çünkü çoğu zaman şirket ismi, maaş ve yan gelirler, hatta ofisin şık bir plazada olması, iş ararken bize daha çekici geliyor. Yeni tanıştığımız insani an nasıl elbiselerine veya kullandığı arabaya göre tartıyorsak, yeni bir pozisyonu veya şiıketi de aynı önyargılarla değerlendirme eğilimindeyiz.

Oysa uzun dönemde bizi mutlu edecek kariyerin işareti ne ofisin güzelliği ne de maaşın kabanklığı. ilk bakışta aranızda bir aşk alevlense bile, ofis, maaş, makam veya unvan gözetilerek seçilen işlerin büyük bir çoğunluğu şiddetli geçimsizlik sonucu aynlma-ya vanyor.

Bizden söylemesi… işkur okurları..

Bir önceki yazımız olan işkur çocuk bakıcısı meslek kursu başvuru başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Doğru Meslek Sahibi Nasıl Olabilirim

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir